Super Mario je jednou z nejprodávanějších her světa

Jestliže Vás zajímá, jaké herní tituly se za dobu své existence mnohokrát ukázaly na předních příčkách z pohledu prodejnosti, máme pro Vás jeden zaručený tip. Je to slavný Super Mario. Plošinová arkádová videohra, kterou si na libovolném zařízení zahrál snad každý z nás.

Slavná arkádovka od Nintenda

Super Mario je nejenom název hry, ale také hlavní fiktivní postava. Právě Mario se později stal i maskotem společnosti Nintedo, jež hru nejenom vyvíjela, ale i vydala. S touto klasikou se pojí dvě slavná jména týkající se samotného designu. Je to Šigeru Mijamoto a Takaši Tezuka. Mario je italským instalatérem, který má zachránit princeznu Peach. Jeho kolegou na cestě za jejím vysvobozením je jeho mladší bratr Luigi.

Vůbec první vydání slavné hry Mario tehdy ještě pod názvem Mario Bros vyšlo v roce 1983. Nadstavba Super Mario byla posléze vydána v roce 1985. Hra se okamžitě uchytila nejenom v Japonsku, tedy v zemi svého původu, ale vesměs po celém světě.

Super Mario v mnoha podáních

Arkádová hra Super Mario dostala od první verze spousty dalších vydání. Objevila se na počítačích, ale také nejrůznějších konzolích, včetně Xbox a PlayStation. Vydáno bylo mnoho dílů této slavné hry, které souvisely s hlavním příběhem nebo jej obohacovaly o mnohé jiné. Typickým příkladem jsou závody a ostatní scénáře, jež si doslova podmanily miliony lidí po celém světě.

O úspěšnosti této arkádové hry mimo jiné vypovídají postarší statistiky z pohledu prodejnosti, které už se dávno přehouply přes 500 milionů prodaných kusů. A vzhledem k tomu, že Mario je nesmrtelnou stálicí, tato čísla pochopitelně narůstají.

Kromě hlavních herních sérií bylo vytvořeno i několik vedlejších, v nichž si Mario zahrál jednu ze známých postaviček. V roce 1993 mimo jiné vznikl film se stejnojmenným názvem Super Mario Bros, kde si tento fiktivní italský instalatér také zahrál. Narazit na něm můžete zkrátka opravdu kdekoliv.

Publikováno: 24. 07. 2020

Kategorie: Retro hry

Autor: ReadyPlayerOne

Tagy: arkádovka | Luigi | Mario Bros | Nintendo | Super Mario | Super Mario Bros