Tajemství okouzlující Anglické zahrady

Anglicka Zahrada

Původ anglické zahrady

Anglická zahrada, známá také jako anglický park, má své kořeny v 18. století ve Velké Británii. Vznikla jako reakce na formální, geometricky upravené zahrady francouzského stylu, které byly typické pro období baroka. Na rozdíl od přísných linií a symetrie francouzských zahrad se anglický styl snažil o přirozenost, malebnost a navození dojmu romantické krajiny. Inspirací pro tento nový styl byly obrazy italských mistrů 17. století, kteří zachycovali idealizované krajiny s antickými ruinami a pastýřskými výjevy. Důležitou roli v rozvoji anglické zahrady sehráli také filozofické myšlenky osvícenství, které zdůrazňovaly individualitu, citlivost a návrat k přírodě. Anglické zahrady se vyznačují plynulými liniemi, zvlněným terénem, jezírky a potůčky, které napodobují přirozený tok vody. Důležitým prvkem jsou také vzrostlé stromy, solitérní stromy a skupiny stromů, které vytvářejí dojem hloubky a perspektivy.

Charakteristika stylu

Anglická zahrada je oslavou přirozenosti a malebnosti. Na rozdíl od formálních francouzských zahrad, které se vyznačují symetrií a přísnými liniemi, anglický styl usiluje o napodobení přírody v její zdánlivé nedokonalosti. Křivolaké cesty, jezírka nepravidelných tvarů a zdánlivě nahodilé rozmístění rostlin vytvářejí dojem romantické scenérie. Důraz je kladen na plynulé přechody a harmonické kompozice, které působí přirozeně a nenuceně. Typickým prvkem anglické zahrady je také začlenění staveb, jako jsou altánky, mosty či umělé zříceniny, které dokreslují celkovou atmosféru a vybízejí k zastavení a rozjímání.

Prvky anglické zahrady

Anglická zahrada je oslavou přírody a jejím cílem je navodit dojem přirozenosti a harmonie. Důležitým prvkem je členitý terén, který se zdůrazňuje pomocí pahorků, svahů a údolí. Vodní plochy, jako jsou jezírka, potůčky a kaskády, jsou nedílnou součástí anglického parku a dodávají mu na dynamice a malebnosti. Charakteristickým rysem jsou také volně rostoucí stromy a keře, které vytvářejí dojem přirozeného lesa. Často se používají i solitérní stromy, které upoutají pozornost svou krásou a mohutností. Anglická zahrada se vyznačuje absencí geometrických tvarů a pravidelných linií. Cesty jsou záměrně klikaté a vedou návštěvníky zákoutími zahrady, kde na ně čekají překvapivé pohledy a scenérie. Romantická zákoutí s lavičkami, altánky a sochami zvou k odpočinku a rozjímání.

Rostliny a výsadba

Anglická zahrada se vyznačuje přirozeností a harmonií. Nenajdete zde žádné přísné linie ani geometrické tvary. Rostliny jsou volně rozmístěny, aby navozovaly dojem, že vyrostly samy od sebe. Důležitou roli hrají trvalky, okrasné trávy a keře, které dodávají zahradě na objemu a texturu. Oblíbené jsou například růže, pivoňky, kosatce, hortenzie, levandule nebo okrasné trávy jako ostřice, kostřavy a bezkolenec. Stromy se vysazují spíše solitérně a vybírají se druhy s malebným habitem, jako jsou vrby, břízy, javory nebo duby. V anglické zahradě nesmí chybět ani vodní prvky, jako jsou jezírka, potůčky nebo fontány. Okolí vodních ploch je vhodné osázet vlhkomilnými rostlinami, například kosatci žlutými, blatouchy, pomněnkami nebo kapradinami. Prostor kolem domu může zdobit popínavá rostlina, jako je břečťan, zimolez nebo vistárie, která dodá stavbě romantický nádech.

Vodní prvky a jezírka

Anglická zahrada se vyznačuje přirozeností a harmonií, a vodní prvky v ní hrají klíčovou roli. Jezírka, potůčky nebo kaskády dodávají zahradě dynamiku, živost a pocit klidu. Inspirací je zde přirozená krajina, proto by vodní plochy měly působit co nejpřirozeněji, s nepravidelnými tvary a břehy osázenými vodními a bahenními rostlinami. Důležitý je i výběr materiálů - kámen, dřevo a štěrk dodají jezírku na autentičnosti. Vodní prvky v anglické zahradě slouží nejen jako estetický prvek, ale lákají také rozmanitou faunu, jako jsou vážky, žáby a ptáci, a vytváří tak jedinečný ekosystém.

Srovnání anglické zahrady s francouzskou zahradou
Vlastnost Anglická zahrada Francouzská zahrada
Vzhled Přirozený, organický, zdánlivě neplánovaný Symetrický, geometrický, formální
Použití rostlin Různorodé, kombinace stromů, keřů a květin Stříhané živé ploty, topiary, záhony s jednou odrůdou květin
Vodní prvky Přírodní jezírka, potůčky s nepravidelnými tvary Fontány, geometrické bazény, kanály

Cesty a chodníčky

Nedílnou součástí anglické zahrady jsou cesty a chodníčky, které zdánlivě nenuceně propojují jednotlivé části zahrady a lákají k procházkám. Zapomeňte na rovné linie a pravidelné tvary, v anglickém stylu vládnou klikaté pěšinky, které kopírují terén a mizí za skupinkami stromů, aby se poodhalily zase o kus dál. Cesty bývají z přírodních materiálů, jako je štěrk, mulčovací kůra nebo kameny, a jejich vzhled je záměrně rustikální a nenápadný, aby nerušil celkový dojem přirozenosti. Právě v zdánlivé neuspořádanosti a spontánnosti spočívá krása anglického parku. Cesty a chodníčky v anglické zahradě neslouží jen k pohodlnému přesunu, ale především k prožití atmosféry místa a k objevování skrytých zákoutí.

Zahradní stavby

Anglický styl zahrady se vyznačuje přirozeností a elegancí. Místo strohých linií a geometrických tvarů se v anglické zahradě setkáme s plynulými přechody, romantickými zákoutími a bohatou škálou rostlin. Zahradní stavby v tomto stylu jen podtrhují celkovou atmosféru a slouží jako harmonický prvek propojující zahradu s domem. Oblíbené jsou altánky porostlé popínavými rostlinami, dřevěné pergoly zdobené lucernami nebo malé zahradní domky s doškovou střechou. Tyto stavby poskytují příjemný stín během horkých letních dnů a zároveň slouží jako místo pro odpočinek a relaxaci.

Inspirace a tipy

Anglická zahrada je oslavou přirozenosti a harmonie. Pokud toužíte po kousku anglického venkova i na vaší zahradě, inspirujte se následujícími tipy. Vsaďte na křivolaké cestičky, které vás zavedou do skrytých zákoutí zahrady. Vytvořte dojem, že se zahrada rozprostírá až za hranice vašeho pozemku. Nebojte se kombinovat různé druhy rostlin, ať už se jedná o stromy, keře nebo květiny. Důležitý je dojem bujné a rozmanité vegetace. Nezapomeňte na vodní prvky, ať už v podobě jezírka, potůčku nebo fontánky. Voda dodá zahradě na klidu a harmonii. Anglická zahrada je o vytváření atmosféry.

Údržba anglické zahrady

Anglická zahrada se vyznačuje přirozeností a nenuceností. Na první pohled by se mohlo zdát, že péče o takovou zahradu je snadná. Opak je ale pravdou. Udržování anglické zahrady vyžaduje pravidelnou péči a znalost specifických principů. Základem je pravidelné sekání trávníku, a to i v místech pod stromy a keři. Důležitý je také pravidelný řez stromů a keřů, aby si zachovaly svůj přirozený tvar a nezahltily prostor. V anglické zahradě se často používají popínavé rostliny, o které je třeba pečovat a usměrňovat jejich růst. Nezbytné je také odstraňování plevele a pravidelné hnojení trávníku a rostlin. Pro zachování autentičnosti anglické zahrady je důležité vybírat rostliny typické pro anglickou krajinu, jako jsou růže, hortenzie, rododendrony nebo břečťan.

Výhody a nevýhody

Anglické zahrady, proslulé svou přirozeností a romantickou atmosférou, lákají nejednoho milovníka zeleně. Než se ale do založení takové zahrady pustíte, je dobré zvážit jak jejich klady, tak i zápory. Mezi nesporné výhody anglického stylu patří pocit harmonie a propojení s přírodou. Volně plynoucí linie, jezírka a bohatá flóra navozují dojem, že se nacházíte v malebném koutě panenské přírody. Velký důraz na rozmanitost rostlin navíc láká hmyz a drobné živočichy, čímž se zahrada stává živoucím ekosystémem. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že tento typ zahrady vyžaduje náročnější údržbu. Pravidelné zastřihování keřů, odstraňování plevele a péče o trávník zabere nemalé množství času a energie.

Anglická zahrada není jen o trávníku a růžích. Je to spíše o napodobování přirozenosti, o vytváření iluze divoké, nespoutané krajiny, ačkoliv pečlivě promyšlené a udržované.

Božena Vacková

Anglická zahrada dnes

Anglická zahrada dnes již nepředstavuje jen napodobeninu anglických parků 18. století, ale stala se svébytným prvkem krajinářské architektury. Zachování přírodního rázu, volné linie a asymetrie jsou stále klíčové, avšak moderní anglická zahrada se nebojí zapojit i prvky jiných stylů. Oblíbené jsou například solitérní rostliny s výraznými listy či květy, které dodávají zahradě na dynamice a originalitě. Důležitou roli hraje i voda, ať už v podobě jezírek, potůčků nebo fontán. Voda do zahrady vnáší klid a harmonii a zároveň slouží jako důležité biotop pro vodní živočichy a rostliny. Moderní anglická zahrada je místem klidu a odpočinku, kde se snoubí krása přírody s vkusem člověka.

Publikováno: 17. 12. 2024

Kategorie: domov