Olomoucký region hýří novinkami

Události V Regionech Olomouc

Dopravní nehoda u Prostějova

Nová cyklostezka v Olomouci

Olomouc, město známé svou bohatou historií a krásnou architekturou, se může pochlubit další novinkou. Tentokrát se jedná o radostnou zprávu pro všechny milovníky cyklistiky. V olomouckých Řepčíně byla slavnostně otevřena nová cyklostezka. Tato nová stezka, dlouhá 2 kilometry, propojuje centrum města s okrajovou částí a nabízí tak obyvatelům i návštěvníkům města příjemnou a bezpečnou alternativu pro pohyb po městě. Cyklostezka je vedena po trase bývalé železniční vlečky a je vhodná pro všechny věkové kategorie. Její součástí jsou odpočinkové zóny s lavičkami a informačními tabulemi o historii dané lokality. Otevření cyklostezky je součástí dlouhodobého plánu města na podporu cyklistické dopravy a zlepšení životního prostředí. Město Olomouc plánuje v budoucnu vybudovat další kilometry cyklostezek a propojit tak jednotlivé městské části do ucelené sítě.

Festival chutí na zámku Velké Losiny

Zažijte nezapomenutelnou slavnost gurmánství a zábavy na Festivalu chutí, který se uskřteční v malebném prostředí zámku Velké Losiny. Tento festival je skvělou příležitostí k objevování kulinářských specialit Olomouckého regionu a k ochutnávce lahodných pokrmů připravených z lokálních surovin. Šéfkuchaři z renomovaných restaurací představí to nejlepší ze své tvorby a předvedou vám, jak chutná Olomoucko. Kromě gastronomických zážitků se můžete těšit na bohatý doprovodný program plný hudby, tance a zábavy pro celou rodinu. Děti se zabaví v kreativních dílnách a na zábavných atrakcích. Festival chutí na zámku Velké Losiny je ideálním místem pro strávení příjemného dne s rodinou a přáteli. Sledujte webové stránky zámku a nenechte si ujít tuto jedinečnou událost, která potěší vaše chuťové pohárky a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Rekonstrukce plaveckého bazénu v Přerově

Přerovští se můžou těšit na zbrusu nový plavecký bazén. Rekonstrukce, která si vyžádá nemalé investice z rozpočtu Olomouckého kraje, už začala. Projekt počítá s kompletní modernizací stávajícího areálu. Návštěvníci se můžou těšit na nový nerezový bazén, moderní wellness zónu s vířivkami a saunami, dětský bazén s atrakcemi a rozšířené prostory pro relaxaci. Rekonstrukce přinese také zlepšení energetické náročnosti budovy a zpříjemní pracovní prostředí zaměstnancům. Otevření zrekonstruovaného bazénu je plánováno na rok 2025.

Kromě rekonstrukce plaveckého bazénu se v Přerově a okolí chystá i řada dalších projektů. Olomoucký kraj investuje do modernizace silniční sítě, rozvoje cyklostezek a podpory turismu. V plánu je také výstavba nových sportovních areálů a kulturních center. Tyto investice mají za cíl zlepšit kvalitu života obyvatel Olomouckého kraje a posílit jeho ekonomický potenciál.

události v regionech olomouc

Výstava obrazů v Galerii Šumperk

Galerie Šumperk zve milovníky umění na jedinečnou výstavu obrazů, která představí tvorbu talentovaných umělců z Olomouckého kraje. Výstava nabídne průřez různými uměleckými styly a technikami, od klasické malby až po moderní abstraktní umění. Návštěvníci se mohou těšit na díla jak zavedených autorů, tak i mladých talentů, kteří teprve začínají svou uměleckou dráhu.

Výstava v Galerii Šumperk je skvělou příležitostí k nahlédnutí do bohaté kulturní scény Olomouckého regionu. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program, který zahrnuje komentované prohlídky, workshopy a setkání s umělci. Výstava je přístupná veřejnosti denně kromě pondělí a potrvá do konce měsíce. Vstup je zdarma.

Olomoucký region se může pochlubit řadou kulturních institucí a akcí, které přitahují pozornost milovníků umění z celé České republiky. Galerie Šumperk je jedním z center výtvarného umění v regionu a pravidelně pořádá výstavy, které představují tvorbu českých i zahraničních umělců.

Olomoucký region je plný života, kultury a tradic. Sledujte s námi novinky a události, které utvářejí jeho tvář a přinášejí radost jeho obyvatelům.

Eliška Kratochvílová

Hudební festival Hanácké léto

Hudební festival Hanácké léto je každoroční událost, která se koná v Olomouci a jejím okolí. Festival nabízí pestrý program klasické hudby, jazzu, folku a world music. Letošní ročník festivalu slibuje nezapomenutelné zážitky s koncerty předních českých i zahraničních umělců.

Otevření nového dětského hřiště

V malebné obci Hrubá Voda na Olomoucku zavládla mezi nejmenšími obyvateli radost. Minulý týden zde totiž slavnostně otevřeli zbrusu nové dětské hřiště. Moderní areál, který vyrostl v blízkosti obecního úřadu, nabízí dětem pestrou škálu herních prvků. Najdete tu houpačky, prolézačky, skluzavky, pískoviště a další atrakce, které zaručeně zabaví děti všech věkových kategorií. Otevření hřiště se neslo v duchu zábavy a smíchu. Pro děti byl připraven bohatý program plný her, soutěží a sportovních aktivit. Nechybělo ani občerstvení pro malé i velké návštěvníky. Realizace projektu nového dětského hřiště se neobešla bez podpory Olomouckého kraje. Díky této investici získala obec Hrubá Voda atraktivní místo pro trávení volného času, které potěší nejen místní děti, ale i rodiny s dětmi z blízkého i vzdálenějšího okolí.

události v regionech olomouc
Srovnání kulturních událostí v Olomouckém regionu
Typ události 2022 2023 (odhad)
Koncerty 150+ 160+
Divadelní představení 80+ 90+
Výstavy 50+ 60+

Zvýšení cen energií v regionu

Olomoucký region, stejně jako celá Česká republika, se potýká s výrazným nárůstem cen energií. Pro domácnosti i firmy to znamená citelný zásah do rozpočtů. Ceny elektřiny a plynu se v posledních měsících vyšplhaly na rekordní úroveň, což má dopad na celou řadu odvětví. Obyvatelé Olomoucka pociťují zdražování energií především v podobě vyšších nákladů na bydlení, a to jak v případě nájemního, tak vlastnického. Zdražují také pohonné hmoty, což se projevuje i na cenách dopravy a dalších služeb. Mnoho firem v regionu je na energiích závislých a rostoucí ceny pro ně představují značnou zátěž. Některé podniky již musely přistoupit k úpravě cen svých produktů a služeb, jiné zvažují omezení výroby. Situace je komplikovaná i pro obce a města v regionu, které musejí hledat úspory ve svých rozpočtech. Zdražování energií se tak dotýká všech oblastí života v Olomouckém kraji.

Úspěch olomouckých basketbalistů

Olomoučtí basketbalisté se v posledních letech stali synonymem pro sportovní úspěch v hanácké metropoli. Po letech strádání se tým probojoval mezi elitu a pravidelně se účastní bojů o nejvyšší příčky. Fanoušci si tak po dlouhé době opět užívají atraktivní zápasy s těmi nejlepšími soupeři. Klíčem k úspěchu je kombinace zkušených hráčů s mladými talenty, které pod vedením kvalitního trenérského štábu dělají rychlé pokroky. Olomoucký basketbalový klub se navíc může opřít o silnou podporu fanoušků, kteří vytváří na domácích zápasech bouřlivou atmosféru. Úspěchy se pozitivně projevují i na zájmu o basketbal v celém regionu. Stále více dětí a mládeže se hlásí do basketbalových oddílů a sní o tom, že si jednou oblečou dres s olomouckým znakem. Olomoucký basketbal tak zažívá zlatou éru a zdá se, že jeho hvězda bude zářit i v budoucnu.

události v regionech olomouc

Počasí: Teploty nad 30 stupňů

Olomoucký region se v těchto dnech potýká s vlnou veder. Teploty se šplhají nad 30 stupňů Celsia a meteorologové varují před vysokým rizikem úpalu a dehydratace. Obyvatelé i návštěvníci regionu by proto měli dbát na dostatečný pitný režim, vyhýbat se přímému slunci v poledních a odpoledních hodinách a nosit pokrývku hlavy. Vedení města Olomouce v reakci na extrémní teploty zřídilo několik desítek pítek s pitnou vodou, které jsou rozmístěny po celém městě. Osvěžení nabízí i řada olomouckých kašen a fontán. V souvislosti s horkým počasím hasiči v regionu zaznamenali zvýšený počet požárů lesních a travnatých porostů. Obyvatelům se proto důrazně doporučuje zvýšená opatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě.

Den otevřených dveří na Univerzitě Palackého

Zájemci o studium na Univerzitě Palackého v Olomouci si budou moci prohlédnout fakulty a dozvědět se více o studijních programech během Dne otevřených dveří. Akce se koná tradičně v prosinci a lednu na všech osmi fakultách. Zájemci se seznámí s prostředím fakult, prohlédnou si učebny a laboratoře a vyslechnou si informace o přijímacím řízení.

Univerzita Palackého patří k největším zaměstnavatelům a nejvýznamnějším institucím v Olomouckém kraji. Nabízí širokou škálu studijních programů ve všech třech stupních studia. Den otevřených dveří je skvělou příležitostí pro studenty středních škol, kteří se rozhodují o svém budoucím studiu, ale i pro širokou veřejnost, která se chce dozvědět více o dění na univerzitě.

Volná místa v olomouckých firmách

Olomoucký region se může pochlubit nízkou mírou nezaměstnanosti, přesto firmy stále hledají nové zaměstnance. Poptávka po kvalifikovaných pracovnících v oborech, jako je IT, strojírenství a zdravotnictví, převyšuje nabídku. Mnoho firem nabízí atraktivní benefity a možnost profesního růstu, aby přilákaly nové talenty.

V posledních měsících se v Olomouci a okolí uskutečnily veletrhy práce, které propojily uchazeče o zaměstnání s potenciálními zaměstnavateli. Zájem o tyto akce byl značný, což svědčí o dynamice trhu práce v regionu.

Mezi nejčastěji obsazované pozice patří svářeči, obráběči kovů, elektrikáři a instalatéři. Stále více firem se také potýká s nedostatkem řidičů nákladních vozidel a autobusů. V oblasti služeb je patrný nedostatek kvalifikovaných pracovníků v gastronomii a cestovním ruchu.

Olomoucký kraj se snaží reagovat na potřeby trhu práce a podporuje rekvalifikační kurzy pro uchazeče o zaměstnání. Zároveň investuje do rozvoje infrastruktury a podpory podnikání, aby se region stal ještě atraktivnějším pro investory a zaměstnavatele.

události v regionech olomouc