Dohoda o provedení práce 2023: Na kolik dní dovolené máte nárok?

Dohoda O Provedení Práce 2023 Dovolená

Nárok na dovolenou i na DPP

I když pracujete na dohodu o provedení práce (DPP), máte i v roce 2023 nárok na dovolenou. Možná si říkáte, jak je to možné, když DPP je brána jako „příležitostná práce“. Zákoník práce ale říká jasně: nárok na dovolenou nevzniká na základě typu pracovní smlouvy, ale odpracované doby. Za každých 21 odpracovaných dnů vám tak náleží 2 dny dovolené, pokud odpracujete za rok alespoň 60 dnů. Nezapomeňte, že do odpracovaných dnů se počítají i dny, kdy byste normálně pracovali, ale máte třeba dovolenou nebo jste nemocní.

Výpočet dovolené na DPP

I když pracujete na dohodu o provedení práce (DPP), máte nárok na dovolenou. Výpočet dovolené na DPP se liší od výpočtu u běžného pracovního poměru. Základní pravidlo zní, že za každých 18 odpracovaných dnů vám náleží 0,416 dne dovolené. Pro výpočet dovolené je důležitý pojem „odpracovaný den“. Za odpracovaný den se považuje den, ve kterém jste odpracovali alespoň 4 hodiny. Pokud tedy pracujete na DPP na částečný úvazek, může být pro vás složitější dosáhnout na dostatečný počet odpracovaných dnů pro vznik nároku na dovolenou. Minimální délka dovolené činí 4 týdny v kalendářním roce, ale to platí pouze pro zaměstnance v pracovním poměru. U DPP se dovolená krátí poměrně, a to podle počtu odpracovaných dnů.

Dohoda o provedení práce vám nárok na dovolenou v roce 2023 nezaručuje, ten vzniká až odpracováním alespoň 60 hodin u jednoho zaměstnavatele.

Radomír Dvořák

Kolik hodin dovolené vám náleží?

Pokud pracujete na dohodu o provedení práce, nárok na dovolenou se počítá trochu jinak než u běžného pracovního poměru. V roce 2023 platí, že za každých 18 odpracovaných dnů vám vzniká nárok na 0,4167 dne dovolené. To znamená, že pokud odpracujete celý rok na dohodu o provedení práce s rozsahem 30 hodin týdně, budete mít nárok na 10 dní dovolené. Důležité je pamatovat, že do odpracovaných dnů se počítají pouze ty, kdy jste skutečně pracovali. Nemoc, dovolená nebo jiné překážky v práci se do tohoto výpočtu nezapočítávají.

Evidence odpracované doby

V rámci dohody o provedení práce v roce 2023 máte jako zaměstnanec nárok na dovolenou za odpracované dny. Pro výpočet dovolené je klíčové správné vedení evidence odpracované doby. Zaměstnavatel má povinnost sledovat a zaznamenávat Vaši odpracovanou dobu. Tato evidence slouží jako podklad pro určení nároku na dovolenou a pro výpočet její výše. Důležité je, aby evidence odpracované doby byla vedena přehledně a srozumitelně pro obě strany. V případě nejasností ohledně evidence odpracované doby nebo výpočtu dovolené se neváhejte obrátit na svého zaměstnavatele nebo na příslušný odbor inspektorátu práce.

Čerpání dovolené na DPP

Na dovolenou se těšíme všichni, ať už pracujeme na hlavní pracovní poměr nebo na některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Jak je to ale s dovolenou v případě, že pracujete na dohodu o provedení práce (DPP)? Máte na ni vůbec nárok? Odpověď zní ano, i na DPP vám vzniká nárok na dovolenou, ale liší se od dovolené v rámci hlavního pracovního poměru. Základní podmínkou pro vznik nároku na dovolenou u DPP je odpracovaná doba. Za každých 18 odpracovaných dnů vám náleží 0,4 dne dovolené. Celková délka vaší dovolené však nesmí přesáhnout 2 týdny, tedy 10 pracovních dnů, v kalendářním roce. Důležité je také vědět, že do odpracovaných dnů se počítají pouze ty dny, kdy jste skutečně pracovali. Pokud tedy máte DPP sjednanou na 10 hodin týdně, ale jeden týden onemocníte a nepracujete, tento týden se vám do nároku na dovolenou nezapočítá.

Proplacení dovolené na DPP

U dohody o provedení práce (DPP) nevzniká nárok na dovolenou jako u klasického pracovního poměru. Zaměstnanec pracující na DPP si dovolenou neproměňuje na peníze, protože mu žádná dovolená nevzniká. Náhrada za dovolenou se u DPP neposkytuje. Pokud si chce "dovolenou" na DPP dopřát, musí si ji v podstatě zaplatit sám. To znamená, že v době volna nedostane zaplaceno. Pro mnohé je to jeden z hlavních důvodů, proč dávají přednost zkrácenému úvazku nebo klasickému pracovnímu poměru před DPP, a to i přesto, že DPP s sebou nese administrativní jednoduchost.

Ukončení DPP a dovolená

Ukončení dohody o provedení práce (DPP) s sebou přináší i některé povinnosti pro zaměstnavatele. Jednou z nich je i proplacení náhrady za dovolenou, na kterou by zaměstnanec měl v případě trvání pracovního poměru nárok. Zaměstnanec pracující na DPP má totiž nárok na dovolenou stejně jako zaměstnanec v pracovním poměru. Výpočet nároku na dovolenou se u DPP odvíjí od odpracované doby a výše mzdy. Za každý odpracovaný den, ve kterém zaměstnanec odpracoval alespoň 4 hodiny, mu náleží 1/21 měsíční dovolené. Pokud tedy zaměstnanec odpracoval na DPP celý měsíc a splnil podmínku odpracovaných hodin, má nárok na 2 dny dovolené. V případě ukončení DPP se nečerpaná dovolená proplácí. Pro výpočet náhrady mzdy za dovolenou se použije průměrný výdělek zaměstnance za dobu odpracovanou v rámci DPP.

Srovnání dovolené - Dohoda o provedení práce vs. Pracovní poměr (2023)
Vlastnost Dohoda o provedení práce Pracovní poměr
Nárok na dovolenou Ano, poměrně k odpracované době Ano, ze zákona minimálně 4 týdny
Výpočet dovolené 1/12 za každých 21 odpracovaných dnů Obvykle 2 dny za každý měsíc trvání PP

Dohoda o provedení práce vzory ke stažení

Pracujete na dohodu o provedení práce a zajímá vás dovolená? I na DPP máte v roce 2023 nárok na dovolenou, a to za předpokladu, že splníte zákonné podmínky. Nárok na dovolenou vám vzniká, pokud odpracujete alespoň 60 dnů v kalendářním roce u stejného zaměstnavatele. Za každý odpracovaný den vám poté náleží poměrná část dovolené, která se počítá z celkového počtu dnů dovolené za kalendářní rok. V roce 2023 činí dovolená pro zaměstnance pracující na plný úvazek 4 týdny, tedy 20 dní. Dobu dovolené si se zaměstnavatelem sjednáváte v rámci dohody o provedení práce. Zaměstnavatel vám musí dovolenou poskytnout v daném roce, a to i v případě, že váš pracovní poměr skončí před vyčerpáním celkové dovolené. V takovém případě vám náleží náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: práce