Rise of the Ronin: Recenze samurajské simulace

Rise of the Ronin je ambiciózní projekt od studia Team Ninja, tvůrců legendární série Nioh. Tentokrát se ale nepouštíme do mytologického Japonska, nýbrž do období Edo, poznamenaného pádem šógunátu a nástupem moderní éry. Vžijeme se do role rónina, samuraje bez pána, který se snaží přežít v chaotické a nemilosrdné době.

Hra hned od začátku uchvátí svou atmosférou. Krásná grafika vykresluje malebnou krajinu Japonska, ale i drsnou realitu války a chudoby. Soundtrack plný tradičních japonských nástrojů dokresluje melancholickou náladu a podtrhuje pocit osamělosti hlavního hrdiny.

Hratelnost se soustředí na souboje, které jsou náročné a vyžadují precizní načasování a strategii. Náš ronin se může naučit různé bojové styly a používat širokou škálu zbraní, od mečů a luků až po palné zbraně. Souboje s nepřáteli jsou napínavé a dynamické, ať už se utkáváme s jednotlivými protivníky, nebo s početnými skupinami.

Kromě soubojů se ale Rise of the Ronin zaměřuje i na příběh a roleplayingové prvky. Budeme muset dělat těžká morální rozhodnutí, která ovlivní náš osud i osud lidí okolo nás. Budeme se moci učit nové dovednosti, navazovat přátelství a budovat si reputaci.

Hra nabízí rozsáhlý otevřený svět, který můžeme volně prozkoumávat. Najdeme v něm různé vesnice, města i opuštěné hrobky. Můžeme plnit vedlejší úkoly, sbírat suroviny a vyrábět si vlastní vybavení.

Rise of the Ronin je bezpochyby jedním z nejzajímavějších herních projektů letošního roku. Nabízí unikátní herní styl, uchvacující atmosféru a poutavý příběh. Pokud máte rádi samurajské filmy a hry s náročnou hratelností, Rise of the Ronin by vám neměl ujít.

Co se mi líbilo:

Krásná grafika a atmosféra

Náročné a dynamické souboje

Komplexní roleplayingové prvky

Rozsáhlý otevřený svět

Co se mi nelíbilo:

Některé technické problémy

Příběh se v některých momentech táhne

Obtížnost může být pro některé hráče frustrující

Celkové hodnocení: 8/10

Doporučení: Rise of the Ronin je vynikající hra pro fanoušky samurajské tématiky a náročných her. Pokud hledáte hru, která vás pohltí na desítky hodin, Rise of the Ronin je to pravé pro vás.

Samurajská svoboda a její tíha

Jako ronin nejste spoutáni žádným pánem. Můžete si vybrat, za koho budete bojovat, jaké úkoly budete plnit a jaký bude váš osud. Tahle svoboda je ale dvousečná mince. Na jedné straně se nemusíte řídit rozkazy, které se vám nelíbí, na straně druhé jste ale sám na sebe. Nemáte stálý příjem, musíte se neustále starat o přežití a nikdo vám nekryje záda. Hra tohle skvěle simuluje. Peníze si musíte pracně vydělávat plněním úkolů nebo prodejem nalezených předmětů. Každé zranění vás může stát drahocené peníze za léčbu a špatná rozhodnutí můžou zavřít dveře u potenciálních spojenců.

Od kataně k pistoli:  Mix starého a nového

Soubojový systém je lahůdkou pro všechny, kteří mají rádi výzvu. Team Ninja si vzal to nejlepší z Nioh, ale přidal i pár novinek. Základ tvoří klasické zbraně samurajů - katanas, wakizashi a luky. Postupně ale získáte přístup i k palným zbraním, které tehdy v Japonsku začínaly být čím dál tím běžnější. Boj na blízko je brutální a intenzivní, u střelných zbraní zase musíte počítat s delším nabíjením a nepřesností. Můžete se tak specializovat na jeden styl boje, nebo si vytvořit vlastní hybridní přístup, který bude záležet na situaci a vašich preferencích.

Svět plný života (a nebezpečí)

Otevřený svět hry je impozantní. Můžete se prohánět na koni po rozkvetlých pláních, prozkoumávat rušné tržiště v Edeu nebo se plížit starobylými hradbami opuštěných hradů. Ať už se vydáte kamkoliv, narazíte na něco zajímavého. Vedlejší úkoly vás seznámí s osudy obyčejných lidí a jejich problémy v této neklidné době. Můžete narazit i na legendární japonská monstra yokai, která sice nejsou středobodem hry, ale dokáží pořádně překvapit a potrápit i zkušené hráče.

Vaše volby píšou příběh

Příběh Rise of the Ronin sice není nejsilnější stránkou hry, ale rozhodně dokáže vtáhnout. Hlavní linka sice dává určitý rámec, ale to nejdůležitější jsou vaše vlastní rozhodnutí. Můžete se stát ušlechtilým samurajem, který chrání slabší, nebo naopak krutým nájezdníkem, který se nezastaví před ničím. Vaše volby ovlivní nejen postoj lidí k vám, ale i samotný závěr hry.

Rise of the Ronin: Pro koho je a není tahle hra?

Rise of the Ronin si zamilujete, pokud:

Jste fanoušci japonské historie a kultury: Hra nabízí autentické prostředí období Edo a dává vám možnost nahlédnout do života samurajů a běžných lidí v této turbulentní době.

Máte rádi náročné hry: Souboje jsou výzvou a vyžadují strategii a precizní ovládání. Stejně tak přežít ve světě hry a budovat si reputaci nebude žádná procházka růžovou zahradou.

Líbí se vám otevřené světy: Můžete se volně pohybovat po rozsáhlé mapě a objevovat její tajemství. Vedlejší úkoly a náhodná setkání dodají hře na variabilitě.

Hledáte hru s RPG prvky: Rozhodování o vašem osudu a budování vaší postavy dodává hře hloubku a možnost opakovaného hraní.

Naopak, Rise of the Ronin nemusí být úplně pro vás, pokud:

Preferujete jednoduché a svižné hry: Náročnost soubojů a nutnost pečlivého plánování může být pro některé hráče frustrující.

Nejste zvyklí na temnější atmosféru: Svět hry je drsný a nešetří násilím a temnými tématy.

Očekáváte silně příběhovou hru: Hlavní příběh sice není špatný, ale nejedná se o středobod hry. Důraz je kladen spíše na vaši vlastní cestu a budování legendy.

Ať už patříte do jakékoliv skupiny hráčů, Rise of the Ronin rozhodně stojí za vyzkoušení. Nabízí jedinečný zážitek a možnost ponořit se do světa samurajů a válečného Japonska. Jen nezapomeňte – cesta rónina je osamělá a nemilosrdná, ale také plná dobrodružství a svobody. Tak vytáhněte svůj katana a vykročte vstříc svému osudu!

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Novinky

Autor: Jan Novotný